FAQ - najczęściej zadawane pytania

1. Co to jest etykieta termiczna?

Etykieta termiczna, etykieta wykonana ze specjalnego papieru. Papier, z którego wykonane są etykiety termiczne, pokryty jest cienką warstwą materiału termoreaktywnego, która pod wpływem temperatury jaką wytwarza głowica w drukarce (etykieciarce) zmienia swoją barwę na czarną.

W tym przypadku nie stosujemy taśmy barwiącej.

Etykiety termiczne posiadają stosunkowo krótszą żywotność niż etykiety termotransferowe (w zależności od miejsca składowania towarów do kilku miesięcy). Są one wrażliwe na światło, temperaturę i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Ze względu na swoje właściwości znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle spożywczym przy produktach o krótkim terminie przydatności do spożycia.

2. Co to jest etykieta do drukarki termotransferowej?

Etykieta wykonana ze zwykłego papieru, do zastosowania w drukarkach (etykieciarkach) termotransferowych.

Metoda termotransferowego druku polega na tym, że głowica drukująca styka się z taśmą barwiącą, która zakładana jest do drukarki w postaci rolki.

Pod wpływem temperatury głowicy uwalniany jest materiał pigmentowy z taśmy, będącej w bezpośrednim kontakcie z etykietą, tworząc wydruk w postaci kodu kreskowego lub innych informacji.

Otrzymany wydruk jest odporny na temperaturę oraz promienie ultrafioletowe.

Zaletą wydruku termotransferowego jest znacznie większa żywotność głowicy w drukarce w porównaniu z wydrukiem termicznym.

3. Co to znaczy, że etykieta jest wydrukowana w technice flexograficznej?

Etykieta wydrukowana w specjalnej technologii, która umożliwia konfekcjonowanie etykiet w postaci rolek.

Rolki mogą mieć różne rozmiary tulei (najpopularniejsze rozmiary to 40 i 70 mm) oraz różne wielkości nawojów (np. 500 szt.) w zależności od indywidualnych wymagań klienta. 

Inną techniką umożliwiającą nawinięcie etykiet na role, jest metoda druku cyfrowego. Jest ona jednak dedykowana tylko do małych nakładów.

4. Co to znaczy, że etykieta jest wydrukowana w technice offsetowej?

Etykiety w technice offsetowej są drukowane w arkuszach i dostarczane klientowi w postaci już wysztancowanej, każda etykieta osobno.

5. Jaka jest dostępna kolorystyka i czy możliwe jest wykonywanie złoceń lub innego rodzaju uszlachelnienia?

Etykiety wykonujemy w przestrzeni CMYK + Pantone. Możliwe jest wykonanie złoceń i srebrzeń na zimno i gorąco, wykorzystanie metalicznych farb, wydruk na srebrnym papierze oraz lakierowanie w błysku i macie.

6. Jakie sa możliwe techniki wydruku etykiet, przykłady etykiet drukowanych w różnych technikach.

Etykiety wykonujemy w technice flexograficznej, offsetowej, cyfrowej oraz w sitodruku. Etykiety fleksograficzne, dostarczane na rolach, są głównie wykorzystywane do późniejszego zadruku w drukarkach termicznych i termotransferowych. Etykiety w technice cyfrowej są analogiczne jak etykiety w technice fleksograficznej, jednak możliwy jest tu wydruk niskich nakładów. W technologii offsetowej wykonujemy  opaski na kiełbasy oraz opakowania. Sitodruk wykorzystujemy do zawieszek i opasek o charakterze tradycyjnym.

7. Jakie jest przeznaczenie etykiet (informacyjne, ozdobne)?

Etykiety pełnią dwie główne funkcje - informacyjną, oraz marketingową. Funkcja informacyjna jest realizowana poprzez zamieszczenie na etykiecie danych o produkcie, takich jak skład, termin przydatności do spożycia, wartości odżywcze, sposób przechowywania. Każda etykieta pełni również funkcję marketnigową, przez swój wygląd budując markę oraz zachęcając klienta docelowego do zakupu towaru.

8. Do jakich urządzeń drukujących można stosować nasze etykiety?

Nasze etykiety można stosować w większości dostępnych na rynku drukarek termicznych i termotransferowych. Sposób konfekcjonowania etykiety i jej wymiary są dopasowywane do możliwości odpowiedniego modelu drukarki.

9. Jaki minimalny nakład (najmniejszą ilość) etykiet można zamówić?

W technice fleksograficznej i offsetowej minimalny nakład to 5 tysięcy etykiet. Wychodząc na przeciw potrzebom klientów mamy jednak możliwość wydruku etykiet na roli w technologii cyfrowej - tutaj możemy wydrukować nawet jeden egzemplarz etykiety, jeżeli istnieje taka potrzeba.

10. Ile kosztuje wykonanie projektu graficznego etykiety?

Jeśli wydruk jest realizowany w naszej drukarni wykonywanie projektu jest gratis.

11. Jak wykonywany jest projekt etykiety?

Posiadamy własne studio graficzne. Pracujemy na wysokiej klasy sprzęcie i najnowszym oprogramowaniu do tworzenia grafiki wektorowej i bitmapowej. Nasi graficy przygotowują projekty dopasowywując się do potrzeb klientów i ubierając ich wizje w realne kształty, nierzadko wykazując się dużą dozą własnej inwencji twórczej.

12. Czy etykiety są lakierowane?

Tak, wszystkie nasze etykiety są lakierowane. Do wyboru mamy lakier matowy UV, błyszczący UV, do zadruku TTR oraz flexo.

13. Jak dobrać etykietę do drukarki?

Dobierając etykietę do drukarki należy zwrócić uwagę na maksymalną szerokość wstęgi, średnicę wewnętrzną tulei, maksymalną zewnętrzną średnicę nawoju. Potrzebne są też informacje na temat sposobu drukowania: drukarka drukuje bezpośrednio na papierze- wtedy stosujemy papier termiczny, czy przez kalkę - wtedy stosujemy papier zwykły. Ważny jest też sposób, w jaki czujnik drukarki rozpoznaje przerwę między etykietami - za pomocą czarnego znaku w taśme, perforacji, czy odstępu między etykietami.